Arel Üniversitesi ana sayfasına gitmek için tıklayınız!

Eğitim ve Öğretim

Özel Yetenek Sınavı ile öğrenci alan İstanbul Arel Üniversitesi Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, moda ve tekstilin temel alanlarının sorgulandığı 4 yıllık lisans eğitimi sonunda “moda tasarımcısı” ve/veya “tekstil tasarımcısı” unvanını alarak sanat ve tasarım ağırlıklı özgün çalışmalar yapabilen mezunlar vermektedir. Lisans programının oluşturulmasında moda tasarımı ağırlıklı bir müfredat öngören Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, öğrencilere sanat ve tasarım eğitiminin olmazsa olmaz 3 yapı taşı olan yaratıcılık, buluş ve yapıcılık kavramları doğrultusunda eğitim verir. Bölüm, öğrencilerini ayrıca biçim, renk, malzeme, yapı ve işlev ilişkisini doğru kurarak yaratıcı ve özgün tasarımların üretilmesi yönünde gerekli bilgi ve becerilerle donatarak yetiştirmeyi ilke olarak benimsemiştir.

Bir fikri ya da yaratıcı düşünceyi özgün kişisel kimliklerle işlevsel amacı olan moda ve tekstil ürünü haline dönüştürme becerisi kazanan, tasarımların ürüne dönüştürülmesi sürecinin tüm aşamalarında güncel yöntem ve araçların kullanılmasını sağlayarak planlama, uygulama ve yönetme becerisi kazanan bireyler yetiştirmek de Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümünün hedefleri arasındadır. Öğrencilerine yan dal ve çift ana dal yapabilme olanağını sunan Tekstil ve Moda Tasarımı Bölümü, lisans programında yer alan mesleki ve teknik dersleri besleyen ve tamamlayan sanatsal ve kültürel seçmeli derslerin yanı sıra öğrencilerin staj uygulamalarına, yurt içi ve yurt dışı eğitim gezilerine, moda ve tekstil tasarımının geniş perspektifi içinde düzenlenen yarışma, atölye çalışmaları, sergi ve fuarlara katılımları teşvik edilir.

Puan ve Kontenjanlar

  • Program Kodu
  • Burs Tipi
  • Kontenjan (2020)
  • En Küçük Puan
  • En Küçük Başarı Sırası
  • Ücret Hesaplama
  • Program Kodu -
  • Burs Tipi Burslu
  • Kontenjan (2020) 3
  • En Küçük Puan -
  • En Küçük Başarı Sırası -
  • Program Kodu -
  • Burs Tipi Ücretli
  • Kontenjan (2020) 17
  • En Küçük Puan -
  • En Küçük Başarı Sırası -

Tekstil ve Moda Tasarımı

Tekstil ve Moda Tasarımı

Kütüphane - Bilgi Merkezi

Kütüphane - Bilgi Merkezi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2007 yılında Sefaköy Yerleşkesi’nde kurulmuştur. 2009 yılında Kemal GÖZÜKARA Yerleşkesi’nin faaliyete geçmesiyle Merkez Kütüphane, 1.192 m2 alanda hizmet vermeye başlamıştır. Sefaköy Yerleşkesi’nde yer alan kütüphane hizmetleri de bu tarihten itibaren Sefaköy Şube Kütüphanesi adıyla 620 m2 kapalı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

2019 yılında üniversitemiz Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde yer alan merkez kütüphanede hizmetlerin 24 saat sürdürülebilmesi amacıyla 66 m2 alana sahip aynı anda 36 kişinin faydalanabileceği bir okuma salonu oluşturulmuştur.


Detaylı Bilgi İçin
Dekan'ın Mesajı
Sevgili Öğrenciler,
Geleceğinizi önemli ölçüde etkileyecek, hayatınıza yön verecek, keşfedilmiş veya keşfedilmeyi bekleyen yeteneğinizi, sanat ve tasarım eğitiminin hangi alanında geliştirmeyi düşündüğünüz kadar, sanatın öğrencisi olacağınız ve geleceğinizi tasarlayacağınız fakültenin de çok önemli olduğunun bilincinde olduğunuzu düşünüyoruz. Kaliteli, profesyonel ve üstün bir üniversite eğitimi vermeyi en önemli hedefi olarak belirlemiş İstanbul Arel Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, sanat ve tasarım alanında kendini kanıtlamış deneyimli eğitim kadrosu ve bu kadronun önderliğinde sunduğu nitelikli sanat ve tasarım eğitimi, kültür ve sanat etkinlikleri ile benzer programları yürüten eşdeğer kurumlar arasında en üst düzeye ulaşmayı başarmıştır. Fakültemizin yapılandırılmasında, başlangıç itibariyle Grafik Tasarımı Bölümü ile Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü olmak üzere 2 lisans programı altında sanat ve tasarım eğitimi verilmesi hedeflenmiştir. Grafik Tasarımı Bölümü lisans eğitimini yüksek lisans ve sanatta yeterlik; Moda ve Tekstil Tasarımı Bölümü lisans eğitimini ise yüksek lisans programı ile taçlandıran Fakültemiz gelişimini sürdürmektedir. Yakın gelecekte de ülkemizin konjonktürel yapısı doğrultusunda, Fakültemiz bünyesine yeni lisans ve lisansüstü programlar eklemeyi planlamaktayız. İngilizce Hazırlık Programının zorunlu tutulmadığı Güzel Sanatlar Fakültesinde, bölümlerin eğitim dili Türkçedir. Ancak şunu da unutmamak gerekir ki uluslararası ilişkilerin önem kazandığı içinde bulunduğumuz yüzyılda yabancı dil, sanat ve tasarım eğitiminin önemli bir koşuludur. Bunun bilincinde olarak bölümlerimiz yabancı dil destekli bir sistemle yürütülmektedir. Sizleri birer Arelli olarak aramızda görmek en büyük arzumuzdur.

Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanlığı
Prof. Dr. Güler ERTAN
Bize Ulaşın

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!