Arel Üniversitesi ana sayfasına gitmek için tıklayınız!

Eğitim ve Öğretim

Yeni Medya ve İletişimi bölümünün amacı, iletişim alanında yaşanan değişim ve gelişmelerin yarattığı gereksinimleri karşılamak üzere nitelikli insan kaynağını yaratmaktır. Yeni iletişim teknolojilerinin desteği ile başta sosyal medya olmak üzere medya sektöründe yetkin profesyonellere gereksinim duyulmaya başlanmıştır. Bölümümüz internet tabanlı bu yeni iletişim ortamında çalışacak donanımlı profesyonelleri yetiştirmeyi hedeflemektedir.

Yeni Medya ve İletişimi bölümü öğrencileri, ilk yıl fakültemizin diğer bölümleri ile ortak bir program izledikten sonra; diğer yıllarda hem fakültemizin hem de diğer fakültelerin ilgili dersleri ile oldukça çeşitlenmiş seçimlik havuzundan dersler alabilecektir. Öğrencilerimiz ilgi alanları doğrultusunda teknik ya da kuramsal derslere yönelebilecektir. İletişim disiplinin kuram, araştırma ya da uygulama alanlarında uzmanlaşabileceklerdir. Disiplinlerarası bir perspektifle iletişim sürecinin üretim, dağıtım ve alımlama süreçlerine ilişkin gerekli alt yapıyı sağlayacaklardır. Dersler teknik açıdan donanımlı sınıf ve laboratuvarlarda etkileşimli olarak işlenecektir.

Bu bölüm mezunlarının hem kuramsal alt yapısı sağlam hem de yeni teknolojilere hâkim olacak nitelikte yetişmesi hedeflenmektedir. İçinde yaşadığımız çağ “Enformasyon Çağı” olarak adlandırılmaktadır. Özel sektörden devlet kurumlarına, eğitim sektöründen sivil toplum kuruluşlarına uzanan pek çok alanda iletişim süreçlerini uygulayan, yöneten ve değerlendiren medya liderlerine – yetkin iletişim uzmanlarına duyulan gereksinim gün geçtikçe artmaktadır. Mezunlarımız bu çağın kilit öneme sahip medya profesyonelleri olmaya adaydır. En son iletişim teknolojilerini etkin bir biçimde kullanarak, her geçen gün büyüyen medya sektörünün her alanında görev alabilecekleri gibi iletişim süreçlerini analiz etmede beceri sahibi akademisyen adayları da olabileceklerdir. Toplumsal ve teknolojik dönüşümlerin farkında, dijital dünyanın gelişen dinamiklerini bilen ve uygulayan iletişimciler olarak kariyerlerine başlayacaklardır. Öğrencilerimizi alana ilişkin yeni bilgilerle donanabilecekleri, yaratıcılıklarını kullanabilecekleri aktif ve katılımcı bir eğitim süreci bekliyor.

Puan ve Kontenjanlar

  • Program Kodu
  • Burs Tipi
  • Kontenjan (2020)
  • En Küçük Puan
  • En Küçük Başarı Sırası
  • Ücret Hesaplama
  • Program Kodu 202390089
  • Burs Tipi Burslu
  • Kontenjan (2020) 5
  • En Küçük Puan 359.058
  • En Küçük Başarı Sırası 63.565
  • Program Kodu 202390091
  • Burs Tipi %50 Burslu
  • Kontenjan (2020) 30
  • En Küçük Puan 240.821
  • En Küçük Başarı Sırası 685.285

3.Zorunlu hazırlık sınıfı dahil (İsteğe bağlı hazırlık sınıfları hariç) olmak üzere verilecek olan burslarda, Burslu: öğrenim ücretinin tamamını; %50 İndirimli: öğrenim ücretinin yarısını ve %25 İndirimli: öğrenim ücretinin dörtte birini kapsamakta olup, öğrenciler öğrenim ücretinin geri kalan kısmını ödeyeceklerdir. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler, hazırlık sınıfında bir yıl ve programın normal öğretim süresi kadar (öğrenimine ve derslere devam etmesi şartıyla) devam ederek bu sürenin sonuna kadar kesilmez. Burslu/İndirimli programlarda burslar/indirimler karşılıksız olup öğrencinin öğrenimine devam etmeyerek programdan ayrılması durumunda ayrılan öğrencilerden bursluluk/indirim oranına göre ayrıca öğrenim ücreti istenemez. İlgili yükseköğretim kurumu tarafından bu süreden daha fazla burslu/indirimli öğrenim görme imkanı verilebilir. Yükseköğretim kurumları, kendi öğrencisi veya başka üniversitenin öğrencisi olup ayrılanların veya ilişiği kesilen/ilişiğini kesenler ile bir yükseköğretim programından mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara kayıtlarını yapma hakkını saklı tutar.

19.Öğrencilerin, Gençlik ve Spor Bakanlığı ile vakıf üniversiteleri arasında imzalanan mutabakat metni ile ilgili bu kılavuzun ileri sayfalarında yer alan duyuruyu incelemesinde yarar görülmektedir.

46.İsteyen öğrencilere kontenjan dahilinde bir yıl süreli İngilizce Hazırlık Programı uygulanır.  Hazırlık programı süresi, öğretim süresi sütununda gösterilen yıllara dâhil değildir.

60.Yükseköğretim kurumu Mütevelli Heyeti/Yönetim Kurulu tarafından verilen indirim ve imkanlar (öğrenim ücreti muafiyeti, burs, para, yurt, yemek vb.), öğretim ücretini ödeme koşulları, taksitli veya peşin ödeme imkanları, diğer ücretler, sonraki yıllarda ücretlerde yapılacak artışlar, burslu programlara ilişkin ayrıca verilecek burs süreleri ile eğitim öğretime ilişkin diğer hususlar, ilgili yükseköğretim kurumunun internet sayfasından öğrencilere duyurulacaktır. Ücretler, ödeme yöntemleri, öğrenim ücretindeki olası artışlar her yıl, kayıtlı öğrenciler için de TEFE-TÜFE oranları da dikkate alınarak Mütevelli Heyetinin/Yönetim  Kurulunun    uygun  göreceği  oranda  yeniden  belirlenebilir. Bazı  yükseköğretim  kurumları, kendi öğrencisi  veya  başka  üniversitenin  öğrencisi olup  ayrılanların  veya  ilişiği  kesilen/ilişiğini  kesenler  ile  bir  yükseköğretim  programından  mezun olanların, YKS sonuçlarına göre burslu veya indirimli programlara yerleşmeleri halinde yükseköğretim kurumunun kendi mevzuatı doğrultusunda sadece ücretli veya diğer indirimli statülerde kayıt yapabilmesine izin verebilir; Üniversite, bu durumda olanların sadece ücretli veya diğer indirimli programlara  kayıtlarını  yapma  hakkını  saklı  tutar.  Bu  durumda  olanların  tercihlerini  yapmadan  önce  ilgili  üniversiteden  ayrıntılı  bilgi  almaları gerekmektedir. Adayların  tercihlerini yapmadan önce üniversitelerin internet sayfasındaki bilgileri dikkatlice inceleyerek tercihlerini yapmaları gerekmektedir. 

215.İstanbul  Arel  Üniversitesi’nde  eğitim  ücrete  tabidir.  2020-2021  Eğitim-Öğretim  yılında  Yönetim  Bilişim  Sistemleri,  Gazetecilik,  Fizyoterapi  ve Rehabilitasyon, Sağlık Yönetimi programlarında 36.900-TL, Türk Dili ve Edebiyatı, Havacılık Yönetimi, Biyomedikal Mühendisliği, Çocuk Gelişimi, Hemşirelik,  Sosyal  Hizmet,  Muhasebe  ve  Finans  Yönetimi,  Gastronomi  ve  Mutfak  Sanatları,  Moda  ve  Tekstil  Tasarımı  37.900-TL,  Mütercim- Tercümanlık, Sosyoloji, İşletme, Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Uluslararası Ticaret ve Finans, Görsel İletişim Tasarımı, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Sinema ve Televizyon, Yeni Medya ve İletişim, Endüstri Mühendisliği, Beslenme ve Diyetetik, Bankacılık ve Finans, Çizgi Film ve Animasyon, Grafik Tasarım 39.900-TL, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, İç Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mimarlık 42.900- TL,  Moleküler  Biyoloji  ve  Genetik,  Psikoloji,  Bilgisayar  Mühendisliği  45.900-TL’dir.  Önlisans  programlarında  örgün  ve  ikinci  öğretim  program ücretleri Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Destekli Tasarım ve Animasyon, İş Sağlığı ve Güvenliği, Moda Tasarımı, Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği, Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri 19.900-TL, Ağız ve Diş Sağlığı, Aşçılık, Bankacılık ve Sigortacılık, Basım ve Yayın Teknolojileri, Çocuk Gelişimi, Dış Ticaret,  Diş  Protez  Teknolojisi,  Elektrik,  Elektronik  Teknolojisi,  Grafik  Tasarım,  Halkla  İlişkiler  ve  Tanıtım,  İnsan  Kaynakları  Yönetimi,  İnşaat Teknolojisi,  İşletme  Yönetimi,  Lojistik,  Makine,  Mekatronik,  Mimari  Restorasyon,  Muhasebe  ve  Vergi  Uygulamaları,  Optisyenlik,  Radyo  ve Televizyon Programcılığı, Sağlık Kurumları İşletmeciliği, Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik, Turist Rehberliği, Turizm ve Otel İşletmeciliği, Uçak Teknolojisi, Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik 24.900-TL, Adalet, Anestezi, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri, Tıbbi Laboratuvar Teknikleri, tüm öğrenimi İngilizce Hazırlık Sınıfı ve program öğrenim ücreti 27.900-TL’dir. Bu ücretlere %8 KDV dahildir. Ayrıntılı bilgiyi Üniversitenin web sitesinden edininiz. 

Yeni Medya Ve İletişim

Yeni Medya Ve İletişim

Kütüphane - Bilgi Merkezi

Kütüphane - Bilgi Merkezi

Üniversitemiz Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı 2007 yılında Sefaköy Yerleşkesi’nde kurulmuştur. 2009 yılında Kemal GÖZÜKARA Yerleşkesi’nin faaliyete geçmesiyle Merkez Kütüphane, 1.192 m2 alanda hizmet vermeye başlamıştır. Sefaköy Yerleşkesi’nde yer alan kütüphane hizmetleri de bu tarihten itibaren Sefaköy Şube Kütüphanesi adıyla 620 m2 kapalı alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.

2019 yılında üniversitemiz Kemal Gözükara Yerleşkesi’nde yer alan merkez kütüphanede hizmetlerin 24 saat sürdürülebilmesi amacıyla 66 m2 alana sahip aynı anda 36 kişinin faydalanabileceği bir okuma salonu oluşturulmuştur.


Detaylı Bilgi İçin
Dekan'ın Mesajı
Sevgili Öğrenciler,
İletişim; insanlar, gruplar ve kuruluşlar arasındaki bilgi alışverişi, duygu, düşünce ve fikirlerin aktarılma süreci, anlaşma, uzlaşma ve yapıcı eleştirilerle sorun çözümüne yönelik çabalar toplamıdır. İstanbul Arel Üniversitesi İletişim Fakültesi olarak sizlere, iletişim alanındaki en son gelişmelerin bilgisi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeleri kullanma yetisini aktaracak eğitim kadromuzla sizlerin yanında olacağız. Hedefimiz; düşünen, üreten ve sorun çözen bireyler yetiştirmektir. Fakültemizde kuram, uygulama ve sanatın iç içe olduğu bir eğitim sunulmaktadır. Akademik bilgisi, görgüsü ve enerjisiyle dinamik akademisyen kadromuzun modern yaşamın iletişim ihtiyaçlarını karşılama yetisiyle donanmış mezunlar yetiştirmeye yönelik verdiği derslerle, öğrencilerin dünyayı ve içinde yaşadıkları toplumu daha iyi değerlendirmeleri amaçlanmaktadır. İletişim Fakültesinde beş bölümde lisans eğitimi verilmektedir; Gazetecilik Bölümü, Görsel İletişim Tasarımı Bölümü, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölümü, Medya ve İletişim Sistemleri Bölümü, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü. Bölümlerimizin eğitim dili Türkçedir. Ancak, her düzeye yönelik temel İngilizce, mesleki İngilizce ve ileri İngilizce derslerimizle öğrencilerin yurt dışında çeşitli akademik programları takip edebilecek düzeye gelmelerini hedefliyoruz. Hedeflerinize ulaşma yolunda sizleri Fakültemizde eğitime davet ediyoruz.

İletişim Fakültesi Dekanlığı
Prof. Selahattin GANİZ
Bize Ulaşın

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!