Arel Üniversitesi ana sayfasına gitmek için tıklayınız!


Malzeme Muayene Laboratuvarı

Malzeme Muayenesi Laboratuvarı, Makine Mühendisliği Bölümünde okutulmakta olan Talaşlı İmalat ve Takım Tezgahları, Makine Elemanları I ve II, Bitirme Projesi, Makine Projesi, Plastik Şekil Verme, Mühendislik Malzemeleri, Kaynak Döküm ve Toz Metalürjisi gibi derslerin içeriğinde işlenen konuları pekiştirmek, bu konuların pratik hayatta işleyişini gözlemlemek ve yapılan araştırma çalışmaları ile lisans ve lisansüstü düzeyde yürütülen projelere katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur.

Laboratuvarda bulunan Üniversal Çekme Cihazı, Sertlik Ölçüm Cihazı, Çentik Darbe Deney Cihazı, Endüstriyel Fırın, Ters Metal Mikroskobu ve muhtelif yardımcı cihazlar ile tahribatlı malzeme muayeneleri yapılabilmektedir. Bunun yanında penetran sıvı ve manyetik yöntemler ile tahribatsız malzeme muayeneleri de yapılabilmektedir.

Çeşitli üretim yöntemleri kullanılarak üretilen ürünlerin tahribatlı ve tahribatsız muayenelerinin yanında çeşitli makine elemanlarının, kaynaklı birleştirmelerin, vidalı bağlantıların, perçinlerin vs. tasarım kriterlerine uygunlukları laboratuvar imkanları kullanılarak incelenebilir.

Bize Ulaşın

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!