Arel Üniversitesi ana sayfasına gitmek için tıklayınız!


Mekanik Laboratuvarı

Mekanik Laboratuvarı, Makine Mühendisliği Bölümünde okutulmakta olan Talaşlı İmalat ve Takım Tezgahları, Makine Elemanları I ve II, Bilgisayar Destekli Teknik Resim, Bitirme Projesi, Makine Projesi, Bilgisayar Destekli Mekanizma Tekniği gibi derslerin içeriğinde işlenen pekiştirmek, bu konuların pratik hayatta işleyişini gözlemlemek ayrıca yapılan araştırma çalışmaları ile lisans ve lisansüstü düzeyde yürütülen projelere katkı sağlamak amacı ile kurulmuştur.

Makine Elemanları dersinde işlenen konularla ilgili olarak, kaynak, vidalı bağlantı, dişli kutuları, güç iletim sistemleri, metal işleme ve tesviye çalışmaları gibi uygulamalar yapılarak ders konularının atölye şartlarında işlenip konuların pekiştirilmesi sağlanmaktadır. Ayrıca bilgisayar ortamında veya elle yapılan teknik çizimlerin gerekli imalatları yaptırılarak teknik resim, talaşlı imalat, takım tezgahları konuları da pekiştirilmektedir.

Laboratuvarda bulunan talaşlı şekil verme, delik delme ve test düzenekleri öğrencilerin imalat ve makine elemanları konusundaki bilgilerini pratiğe aktarmalarına olanak sağlamaktadır. Bitirme projeleri ve makine projeleri için yapılan çalışmalar sonucunda verilen raporlara ek olarak üzerinde çalışılan konunun atölyede uygulanması sağlanarak öğrencinin teorik bilgilerini pratiğe dökmesi sağlanmaktadır.

Atölye imkanları ile yapılan imalat, tasarım, ölçüm ve incelemeler sayesinde öğrenciler, derslerde öğrendikleri bilgileri pekiştirmekte ve mühendislik hayatlarında karşılaşabilecekleri problemlere daha kısa bir sürede analitik olarak çözüm getirebilme yeteneği kazanmaktadırlar.

Bize Ulaşın

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!