Arel Üniversitesi ana sayfasına gitmek için tıklayınız!

Yatay / Dikey Geçiş

YATAY GEÇİŞ FIRSATIYLA

“Hayallerini Gerçeğe Dönüştür” 

 

2020-2021 Bahar Dönemi Yatay Geçiş Başvuruları   04 Ocak -29 Ocak 2021  tarihlerinde gerçekleşecek.  Siz de Arel Üniversitesine tercihlerinizde yer vererek hem %75’e varan indirimlerinden yararlanabilirsiniz.

Yatay Geçiş süreci sorularınız, üniversitemizin sağladığı olanaklar ve ayrıcalıklı eğitim fırsatları ile ilgili bilgi almak için; 0 850 850 27 35  numaralı çağrı merkezimizden bizlere ulaşabilirsiniz.  

Size ulaşmamızı isterseniz aday web sitemizdeki Bize Ulaşın formunu doldurabilirsiniz.


2020-2021 BAHAR YARIYILI YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI 

2020-2021 Bahar yarıyılı yatay geçiş başvuruları aşağıdaki akademik takvimde belirtilen tarihlerde yapılacaktır.

 


Yatay Geçiş - Online Başvuru

Online Başvuru

 

Yatay Geçiş işlemleri ile ilgili detaylı bilgi için adayiliskileri@arel.edu.tr adresinden üniversitemize ulaşabilir ya da aşağıdaki ilgili kişilere elektronik posta gönderebilirsiniz;

 


YATAY GEÇİŞ AKADEMİK TAKVİM

YATAY GEÇİŞ İŞLEMLERİ

Güllü KÖSE (Lisans)

İbrahim ŞAHİN (Önlisans)

Burcu BALIM (Lisansüstü)

gullukose@arel.edu.tr

ibrahimsahin@arel.edu.tr

burcubalim@arel.edu.tr



Başlangıç Tarihi Bitiş Tarihi
Değerlendirme
Başlangıç
Değerlendirme 
Bitiş
Sonuç İlan
Tarihi
Kesin Kayıt 
Başlangıç
Kesin Kayıt 
Bitiş
Yedek Kayıt Başlangıç
Yedek Kayıt 
Bitiş
08.01.2021 
29.01.2021 
01.02.2021
04.02.2021
05.02.202108.02.202112.01.202116.02.202116.02.2021


KURUMLARARASI YATAY GEÇİŞ

Başka bir yükseköğretim kurumunda öğrenim gören öğrenciler İstanbul Arel Üniversitesine iki yöntemle yatay geçiş yapabilirler.

 1. Merkezi Yerleştirme Puanı (Ek Madde 1) ile Yatay Geçiş

Lisans veya önlisans öğrencilerinin kayıtlı oldukları programdaki başarı koşullarına bakılmaksızın, yerleştiği yıl aldıkları LYS/YGS/TYT/DGS puanlarına göre yapılan geçiştir. Bahar yarıyılına ilişkin başvuru esasları aşağıdaki gibidir.

 • Merkezi Yerleştirme Puanı ile Yatay Geçişe başvuru yapabilmek için öğrencilerin Türkiye'deki Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunda yer alan yükseköğretim kurumlarına kayıt yaptırmış olmaları gerekmektedir.
 • Öğrenciler kayıt oldukları yıldaki merkezi yerleştirme puanları ile geçmek istedikleri yükseköğretim programlarının merkezi yerleştirme puanını sağlamaları (puanın eşit veya yüksek olması) şartıyla önlisans veya lisans programlarına geçiş yapabilirler. 
 • Hazırlık sınıfı da dâhil olmak üzere tüm sınıflara yatay geçiş başvurusu yapılabilir.
 • Öğretim dili tamamen yabancı dilde eğitim yapan programlara yatay geçişte öğrencilerin Üniversitemiz tarafından aranan yabancı dil başarı şartını sağlaması gerekmektedir. Kayıtlı olunan programda iki yıl hazırlık sınıfı eğitimi almış öğrenciler tekrar hazırlık sınıfı eğitimi alamamaktadır.
 • DGS puanı ile sadece DGS Kılavuzlarında tanımlanan önlisans alanlarının devam edebileceği yükseköğretim lisans programlarına başvuru yapılabilir ve adaylar ilgili yıl için programın DGS puanına sahip olmalıdırlar. İlgili yılda DGS ile öğrenci alınmamışsa öğrenciler o programa başvuru yapamazlar.
 • Öğrencilerin geçmek istedikleri diploma programı, öğrenim görmekte oldukları diploma programına kayıt yaptırdıkları yıl öğrenci kabul etmemiş ise taban puan oluşmadığı için yatay geçiş yapamazlar.

 İstanbul Arel Üniversitesi Taban Puanları

2. Genel Not Ortalamasına  Kurumlararası Göre Yatay Geçiş

“Genel Not Ortalamasına Göre Kurumlararası Yatay Geçiş” önlisans programlarında kayıtlı olan ve genel not ortalaması 100 üzerinden en az 60 veya 4 üzerinden en az 2,29 olan öğrencilerin eşdeğer programlara yapabileceği geçiştir.

(Dörtlü veya yüzlü sisteme göre elde edilen başarı notlarının birbirine dönüştürülmesinde, Yükseköğretim Yürütme Kurulu tarafından belirlenen dönüştürme tabloları kullanılmaktadır.)

 • Genel Not Ortalamasına Göre Lisans programlarında bahar yarıyılında Kurumlararası Yatay Geçiş yapılamamaktadır.
 • Kayıt dondurmuş olmak, yatay geçiş hakkından yararlanmak için engel teşkil etmez.

 

YATAY GEÇİŞ BAŞVURULARI İÇİN GEREKLİ BELGELER

 • Başvurular yukarıda belirtilen tarihlerde online olarak alınacaktır.                            

Online başvuruda, e-devlet’ten alınan belgeler ile e-imzalı veya onaylı belgelerin yüklenmesi gerekmektedir. Yatay geçiş ile üniversitemize kayıt hakkı kazanan adayların, başvuruda istenilen belgelerin asıllarını (Islak imzalı/ e- imzalı/e-devlet çıktısı) kayıt sırasında teslim etmesi gerekmektedir. Belge teslim etmeyen adaylar ile eksik veya gerçeğe aykırı beyan ve belgelerle başvuru yaptığı tespit edilen veya kayıt esnasında sunduğu belgelerin aslını ibraz etmeyen adayların üniversitemize kayıt hakkı iptal edilecektir.

 • Not Durum Belgesi (Transkript) Ders İçerikleri
 • ÖSYS Yerleştirme Belgesi: Öğrenim görülen programa yerleştirildiğini gösteren ÖSYS Sonuç Belgesi,
 •  LYS/YGS/TYT/DGS Yerleştirme /Sonuç Belgesi
 •  Öğrenci Belgesi
 •  Ek Madde 1 Belgesi: Öğrencinin daha önce Ek Madde 1 uyarınca merkezi yerleştirme puanı ile yatay geçiş yapmadığını belirten resmi yazı. (Öğrenci belgesinde belirtilmesi durumunda kabul edilmektedir.)
 • Disiplin Durum Belgesi
 • Kimlik Fotokopisi (önlü-arkalı)


SAĞLIK RAPORU ALINMASI ZORUNLU PROGRAMLAR VE BÖLÜMLER; 

Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (Önlisans)  ve Havacılık Yönetimi(Lisans);

 Adayların, havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı bulunmamalıdır. 

Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde alınmış olması şartıyla heyet raporu alma zorunluluğu bulunmaktadır. (işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb.) 

Uçak Teknolojisi(Önlisans); 

Adayların, havalimanı giriş kartı almasına engel oluşturacak herhangi bir Adli Sicil Kaydı bulunmamalıdır. 

Mesleği ve/veya meslekte verilen görevi icra etmesine engel oluşturacak herhangi bir sağlık sorunu bulunmadığına dair tam teşekküllü bir hastaneden son 6 ay içinde alınmış olması şartıyla heyet raporu alma zorunluluğu bulunmaktadır. (renk körlüğü, işitme kaybı/ eksikliği, görme kaybı/eksikliği vb.) 

Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri(Önlisans); 

Bu programa alınacak öğrencilerin Adli Sicil Kaydının bulunmaması gerekmektedir. 

Bayanlar için 160-180 cm arası boya sahip olma şartı bulunmaktadır. Ağırlığı, boy uzunluğunun son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram eksik olabilir. 

 Erkekler için 170-190 cm arası boya sahip olma şartı bulunmaktadır. Ağırlığı, boy uzunluğunun son iki rakamından en çok 5 kilogram fazla veya 15 kilogram eksik olabilir. 

 Kabin memuru üniforması giyildiğinde vücudun görünen yerlerinde dövme, yara izi vb. bulunmamalıdır.


Yatay Geçiş - Online Başvuru

Online Başvuru

Bize Ulaşın

Kariyer danışmanlarımıza yazarak, en doğru adımı atmanız konusunda destek alabilirsiniz.

Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!
Looks good!
Error!