Ağız ve Diş Sağlığı

Ağız ve Diş Sağlığı Programı, kaybedilmiş dişlerin ve fonksiyonlarının yeniden oluşturulmasını sağlamak amacıyla, diş hekimi tarafından planlanan tedavi şekline göre, çene ve yüz bölgesine uygulanan çalışmalarının yapılmasında diş hekimine yardımcı olan, tedavi malzemelerinin hazırlanması ve kullanıma hazır halde tutulmasını sağlayan sağlık teknikerlerini yetiştiren önlisans programıdır. Ağız ve Diş Sağlığı Programı mezunları “Ağız ve Diş Sağlığı Teknikeri” unvanını almaktadır.

 

Ağız ve Diş Sağlığı programı, diş hekiminin etkin ve verimli bir şekilde çalışabilmesi için dört elle çalışma prensibinin önemli bir parçası olan ağız ve diş sağlığı teknikerlerine ihtiyacın fazla olması nedeniyle, istihdam sorunu en az olan sağlık alanlarından biridir. Ağız ve diş sağlığı alanında teorik ve pratik bilgilerle donatılmış meslek elemanları yetiştirmek çok yönlü ve disiplinli bir yaklaşımı gerektirmektedir. Ağız ve diş sağlığı teknikerleri, koruyucu uygulamalar ile dolgu, kanal tedavisi, diş taşı temizliği ve diş çekimleri gibi bütün işlemlerde hekimle birlikte görev alan kişilerdir.

 

Bu alandan mezun olmak isteyen adaylar ağız ve diş sağlığı alanı ile ilgili temel düzeyde kuramsal ve uygulamalı bilgilere sahip olmalıdır. Alanı ile ilgili temel bilgisayar programlarını ve ilgili teknolojileri yetkin bir şekilde kullanabilmelidir.

REHBER’E SOR!

Bölüm ve Kontenjanlar
Burslar
Sanal Tur
WhatsApp